HANSENBERG-medaljen 2024

Der er stadig ledige pladser på flere uddannelser

Vejen til drømmejobbet - 1

modtagere 2024

HANSENBERG-medaljen

Stort tillykke til årets modtagere af HANSENBERG-medaljen

Kirkesalen på Koldinghus var torsdag eftermiddag og aften fyldt til allersidste plads rundt om veldækkede borde.

For i de smukke og historiske rammer modtog 19 dedikerede og arbejdsomme talenter – som inden for det seneste år er uddannet på HANSENBERG og HANSENBERG Tekniske Gymnasium – nemlig HANSENBERG-medaljen.

Alle er blevet udvalgt på grund af de excellente faglige kompetencer, de har opnået under deres uddannelse – og så har de præsteret noget helt specielt i forhold til HANSENBERGs værdier.

Og i salen sad blandt andre mestre, undervisere og familie klar til at hylde hver eneste medaljemodtager.

Borgmester i Kolding Kommune Knud Erik Langhoff sørgede traditionen tro for at holde en flot tale og overrække medaljerne.

Med medaljen følger et diplom og et legat på 5.000 kroner.

 

Stort tillykke til årets 19 medaljemodtagere – og tak for en formidabel indsats:

 

 

Teknisk student Emma Rechnagel, Vamdrup

Teknisk student Samuel Lukas Kejlberg, Vejle

Teknisk student Rasmus Grau Bonde, Kolding

 

 

Kok Magnus Post Basse, Vejle – Nögen i Aarhus

Tjener Lena Hahn Atzen, Rønde – Molskroen i Ebeltoft

 

 

Tandklinikassistent Jani Christensen, Hejnsvig – Tandlægerne i Ølgod

Frisør Karen Hartvig Schjermer, Børkop – Frisør Lyhne i Bredballe

 

 

 

 

Fitness Manager Adalbert-Ionut Negru, Silkeborg – Motus Fit i Aarhus

Mediegrafiker Frederik Dahl Kehlet, Fredericia – Ryes Kaserne i Fredericia

 

 

 

 

Dyrepasser Annelie Nyc Johansen, Aalborg – Randers Regnskov

Landmand Dennis Patrick Knudsen Veirum, Hirtshals – BioMar i Hirtshals

 

 

Beslagsmed Marius Lykke Sonne, Stege – Antvorskov Kaserne i Slagelse

Veterinærsygeplejerske Tanja Kofod, Bagsværd – Buddinge Dyreklinik i Bagsværd

 

 

Veterinærsygeplejerske Camilla Nielsen, Aarhus – Odder Dyreklinik

Tømrer Lars Emil Schmidt Brundin, Grindsted – Kirkegaard Byggeri i Billund

 

 

VVS-energispecialist Mikkel Dalgaard Plougmann, Kolding – Lyhne VVS i Kolding

Klejnsmed Patrick Dyrendal Rosenlund, Haderslev – Dan Vals i Haderslev

 

 

Teknisk designer Emily Engberg Lowe, Vejle – Airteam i Viby J

Personvognsmekaniker Jacob Gilbjerg Sahl Thomsen, Brenderup – Kraft Biler i Fredericia

Årets 19 medaljemodtagere:

Teknisk student Emma Rechnagel, Vamdrup

Teknisk student Samuel Lukas Kejlberg, Vejle

Teknisk student Rasmus Grau Bonde, Kolding

Kok Magnus Post Basse, Vejle – Nögen i Aarhus

Tjener Lena Hahn Atzen, Rønde – Molskroen i Ebeltoft

Tandklinikassistent Jani Christensen, Hejnsvig – Tandlægerne i Ølgod

Frisør Karen Hartvig Schjermer, Børkop – Frisør Lyhne i Bredballe

Fitness Manager Adalbert-Ionut Negru, Silkeborg – Motus Fit i Aarhus

Mediegrafiker Frederik Dahl Kehlet, Fredericia – Ryes Kaserne i Fredericia

Dyrepasser Annelie Nyc Johansen, Aalborg – Randers Regnskov

Landmand Dennis Patrick Knudsen Veirum, Hirtshals – BioMar i Hirtshals

Beslagsmed Marius Lykke Sonne, Stege – Antvorskov Kaserne i Slagelse

Veterinærsygeplejerske Tanja Kofod, Bagsværd – Buddinge Dyreklinik i Bagsværd

Veterinærsygeplejerske Camilla Nielsen, Aarhus – Odder Dyreklinik

Tømrer Lars Emil Schmidt Brundin, Grindsted – Kirkegaard Byggeri i Billund

VVS-energispecialist Mikkel Dalgaard Plougmann, Kolding – Lyhne VVS i Kolding

Klejnsmed Patrick Dyrendal Rosenlund, Haderslev – Dan Vals i Haderslev

Teknisk designer Emily Engberg Lowe, Vejle – Airteam i Viby J

Personvognsmekaniker Jacob Gilbjerg Sahl Thomsen, Brenderup – Kraft Biler i Fredericia


Pressekontakt

For mere information kontakt

Journalist og presseansvarlig
Anne Louise Mikkelsen

alm@hansenberg.dk
Direkte 7932 0583



Brug for hjælp?

phone

Ring

Tlf. 79 32 01 00

dialog

Chat

signup

Tilmeld dig

Læs mere om tilmelding

Del siden