Rekord ved Prøv et fag
Du kan nå det endnu 😊 der er stadig pladser på flere uddannelser, der starter til januar
Vejen til drømmejobbet - 1Rekord ved Prøv et fag
Det var noget af et tilløbsstykke, da HANSENBERG lørdag havde inviteret elever fra 4.-10. klasse til at få en uddannelse mellem hænderne, og 13-årige William Pedersen fra Gjerndrup var blandt deltagerne
”På sigt regner jeg med, at jeg vil uddanne mig til tømrer”, fortalte William Pedersen.
HANSENBERG har efterhånden i nogle år arrangeret Prøv et fag, hvor elever i grundskolen kan prøve kræfter med en specifik uddannelse, som de gerne vil vide mere om.
Lørdag var der igen masser af spændende aktiviteter i blandt andet værksteder, stalde, køkken og tandklinik - og der var deltagerekord.
Det var første gang, at HANSENBERGs helt nye tømrerafdeling på C. F. Tietgens Vej 8 i Kolding lagde gulv, materialer og værktøj til Prøv et fag, og her havde blandt andre 13-årige William Pedersen fra Gjerndrup fundet hen.
”Jeg kan godt lide at bygge, så det ligger ligefor at være med i dag, og det er en positiv oplevelse. Nu er jeg ved at lave et spær til et hus”.
”På sigt regner jeg med, at jeg vil uddanne mig til tømrer”, fortalte William Pedersen.
Denne gang var det elever i 4.-10. klasse, som var inviteret – og som også gerne måtte tage en forælder med.
I foråret 2024 er der igen Prøv et fag på HANSENBERG, hvor målgruppen er elever i 4.-7. klasse.
Pressekontakt
For mere information kontakt
Journalist og presseansvarlig
Anne Louise Mikkelsen
alm@hansenberg.dk
Direkte 7932 0583