Vælg uddannelse med hjertet

Kom til Åbent Hus lørdag den 25. januar

Åbent Hus januar 2025

Vælg uddannelse med hjertet

Du bliver en vigtig del af teamet fra den dag, du starter på din læreplads – og når du er udlært, kan du arbejde videre inden for det fag, du brænder for – se udvalget af uddannelser længere nede.

Få mange muligheder med et svendebrev

Du kan arbejde i det fag, du brænder for, eller vælge at arbejde som konsulent, søge job i udlandet, læse videre - eller blive iværksætter og starte din egen virksomhed.

Start på uddannelse til januar - eller til august

Er du ledig, fyldt 30 år og ufaglært (eller hvis din erhvervsuddannelse er forældet), kan du undersøge muligheden for at blive faglært, mens du er på dagpenge (110% af dagpengesatsen). Læs mere om mulighederne på ug.dk: Erhvervsuddannelse på dagpenge.

Læs mere på ug.dk

God økonomi

Du får SU på grundforløbet, og når du starter på din læreplads, får du elevløn.
Hvis du er fyldt 25 ved uddannelsesstart kan du have mulighed for at komme i voksenlære, og så vil din løn være højere.

Nyudlærte er eftertragtede inden for mange brancher...
Mange faglærte tjener godt. 

 

Ved en uddannelse på 4 år, tilbringer du ca. 30 uger fordelt ud over årene på skole, udover grundforløbet på 26 uger. Størstedelen af uddannelsen foregår på lærepladsen.

  • Sådan søger du ind på en erhvervsuddannelse

    Søg ind via optagelse.dk

    En erhvervsuddannelse hører under kategorien Ungdomsuddannelse, og på denne side kan du finde en vejledning til, hvordan du udfylder ansøgningen, både for dig, der kommer direkte fra folkeskolen, og for dig, der har forladt folkeskolen for flere år siden.

    Hvis du søger en kvoteplads på en uddannelse med adgangsbegrænsning, er der ofte kortere frist for at søge ind, og du skal fx vedhæfte en motiveret ansøgning eller lign. - læs mere under den enkelte uddannelse.

    Har du en læreplads, er du garanteret optagelse:
    Din læreplads skal oprette en uddannelsesaftale på lærepladsen.dk eller kontakte skolens virksomhedskonsulent.

  • Hvis ansøgningsfristen er overskredet

    Selvom ansøgningsfristen er overskredet, kan der stadig være ledige pladser på flere uddannelser.

    Kontakt vores vejledningscenter og hør nærmere!

    Ring på 7932 0100 og spørg efter vejlederne

    - eller skriv til vejledning@hansenberg.dk

    Har du fundet en læreplads, er du garanteret optagelse og kan søge ind helt frem til skolestart!

  • Er du fyldt 25 år ved uddannelsesstart? Så kan du blive voksenlærling - læs mere her

    Er du over 25 år, kan du gå i voksenlære - og tidligere uddannelse samt erhvervserfaring kan være med til at forkorte din tid på lærepladsen eller skolen.

     

    Ved en uddannelse på 4 år, tilbringer du ca. 30 uger fordelt ud over årene på skole, udover grundforløbet på 26 uger. Størstedelen af uddannelsen foregår på lærepladsen.

     

HANSENBERG Vejledningscenter

Kontaktinfo

Tlf.: 7932 0100

Mail: vejledning@hansenberg.dk

Kontakt via hjemmesiden

Brug besked-feltet i hjørnet af skærmen.

Du kan også få hjælp ved eVejledning

Kontakt eVejledning

eVejledning kan kontaktes både pr. telefon, chat, videomøde og mail mv.

Masser af uddannelser at vælge imellem på Grundforløb 2

x = udbydes også med EUX (På Grundforløb 2 kan man kun vælge EUX ved uddannelsesstart i januar)
* = begrænset adgang - men har du en uddannelsesaftale med en virksomhed, er du sikret adgang (også efter ansøgningsfritens udløb), hvis ikke, skal du søge en kvoteplads.

Gastronomi, tjener og fitness, sundhed, hår og oplevelser

Skovvangen, Kolding

Dyr, landbrug og gartneri samt web, it, kommunikation, medier og design

Vranderupvej 90 (lidt uden for Kolding)

Det er en sejlivet myte, at man ikke tjener godt nok med en erhvervsuddannelse!
Manglen på faglært arbejdskraft smitter af på lønniveauet, der nærmer sig akademikerne mere og mere. Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
Læs mere i linket

Løngabet mellem faglærte og akademikere bliver mindre og mindre

Her kan du se nogle film med elever, der fortæller om uddannelserne til tjener, tandklinikassistent og smed

Har du spørgsmål - så kontakt vores vejledere

7932 0100 - vejledning@hansenberg.dk

Med et svendebrev kan du søge ind på et erhvervsakademi, og nogle svendebreve giver også adgang til fx ingeniørstudiet eller maskinmesteruddannelsen, efter du har taget et adgangskursus.

Oplæring i udlandet

UANSET HVILKEN ERHVERVSUDDANNELSE DU VÆLGER, HAR DU MULIGHED FOR AT KOMME under oplæring I UDLANDET (OPU)

Efter Grundforløb 2 har du mulighed for at tage en eller flere af dine oplæringsperioder i en virksomhed i udlandet. Ordningen hedder OPU, og du har mulighed for at få økonomisk hjælp i forbindelse med oplæringsophold i udlandet.

Et OPU-ophold kan som udgangspunkt finde sted overalt i verden. 
Dog skal du være opmærksom på lande, som det frarådes at rejse til af sikkerhedsmæssige årsager.

HVORDAN ER DINE MULIGHEDER FOR AT KOMME TIL UDLANDET?

> Læs mere om oplæringsophold i udlandet og Erasmus+ under Internationalisering

FYLDT 25 ÅR VED UDDANNELSESSTART?

Læs om dine muligheder her

VEJLEDNING OM UDDANNELSE?

Brug for vejledning

SÅDAN SØGER DU IND

 Grundforløb 2

 

  • Fakta om Grundforløb 2

    Er det mere end et år siden, du gik ud af 9. eller 10. klasse, begynder du direkte på Grundforløb 2, hvor du vælger en specifik erhvervsuddannelse.

    Her bliver undervisningen målrettet erhvervsuddannelsens hovedforløb. Målet med undervisningen er, at du opnår de faglige kompetencer, der kræves for at kunne fortsætte på hovedforløbet.

    Man kommer i en uges VFU (virksomhedsforlagt undervisning) på Grundforløbet.

    På HANSENBERG kan du tage Grundforløb 2 på 24 erhvervsuddannelser.


    Grundforløb 2 varer 20 uger (½ skoleår) og afsluttes med en prøve.

    (OBS: På enkelte uddannelser varer grundforløbet 10 uger)

  • Adgangskrav til Grundforløb 2

    Du har afsluttet Grundforløb 1 – eller

    • det er mere end 1 år siden, du har afsluttet 9. eller 10. klasse
    • du har mindst 02 i gennemsnitskarakter i fagene dansk og matematik til afgangsprøven i 9. eller 10. klasse.

    På enkelte uddannelser kan der være svære overgangskrav til hovedforløbet, det kan derfor være en fordel, hvis du har taget 10. klasse. Det kan fx være på uddannelsen til mekaniker, hvor du i løbet af de 20 uger på Grundforløb 2 skal bestå 4 fag på E-niveau.

    Under hver enkelt uddannelse (under fanebladet Uddannelsens opbygning) kan du se hvilke fag, du skal bestå i løbet af Grundforløb 2.


    Over 25 år?

    Hvis du er fyldt 25 år, skal forløbet tilrettelægges efter den joberfaring, du har i forvejen, og forløbet kan være kortere end 20 uger. Inden du begynder din erhvervsuddannelse, skal du kontakte en vejleder og have vurderet dine kompetencer. 

    Omvalg på grundforløbet

    Hvis du fortryder dit valg af erhvervsuddannelse, når du er begyndt – eller har afsluttet Grundforløb 2 – så har du mulighed for at vælge en anden erhvervsuddannelse. Det gælder også, hvis du allerede er gået i gang med hovedforløbet.

    Du kan ikke tage Grundforløb 1 igen, men du kan starte direkte på uddannelsens Grundforløb 2. Hvis der er fag, du allerede har gennemført i dit tidligere forløb, skal du ikke tage dem igen.

    Du kan vælge mellem alle erhvervsuddannelser, men du kan kun vælge om 2 gange – medmindre du har en uddannelsesaftale.

  • Under 25 år, men mere end 1 år siden, du gik ud af 9. eller 10. klasse

    Er det mere end 1 år siden, at du gik ud af 9. eller 10. klasse, og er du under 25 år, ansøger du gennem optagelse.dk.

    Find ansøgningsfristen under den enkelte uddannelse.

  • Over 25 år

    Er du fyldt 25 år, søger du ind via optagelse.dk - du vil efterfølgende blive kontaktet for at få udarbejdet en RKV.

    Har du en læreplads, er du garanteret optagelse:
    Din læreplads skal oprette en uddannelsesaftale på lærepladsen.dk eller kontakte skolens virksomhedskonsulent.

    Du kan også kontakte en studievejleder på forhånd for at få vurderet dine kompetencer.

  • Godskrivning, når du er fyldt 25 år

    Du har min. 2 års relevant erhvervserfaring inden for det erhverv, hvor du ønsker at påbegynde en uddannelse.

    Du har gennem din relevante erhvervserfaring oparbejdet viden, kompetencer og færdigheder, som kan give dig godskrivning under læretiden. Du har evt. taget kurser/uddannelser, som kan give dig godskrivning for perioder på lærepladsen og på skolen.

    Dit uddannelsesforløb tilrettelægges i samarbejde med en vejleder og en faglærer.

  • Hvis ansøgningsfristen er overskredet

    Selvom ansøgningsfristen er overskredet, kan der stadig være ledige pladser på flere uddannelser.

    Kontakt vores vejledningscenter og hør nærmere!

    Ring på 7932 0100 og spørg efter vejlederne

    - eller skriv til vejledning@hansenberg.dk

    Har du fundet en læreplads, er du garanteret optagelse og kan søge ind helt frem til skolestart!



Brug for hjælp?

phone

Ring

Tlf. 79 32 01 00

dialog

Chat

signup

Tilmeld dig

Læs mere om tilmelding

Del siden